انواع فیبر نوری

فیبر نوری دو نوع یا «مود» دارد

  • فیبر نوری سینگل مود
  • فیبرنوری مالتی مود

فیبر نوری سینگل مود سایز ۹ میکرون دارد و مالتی مود می تواند ۵۰ میکرون یا ۶۲٫۵ میکرون باشد. فیبر سینگل مود با مالتی مود چه فرقی دارد؟

فیبر نوری سینگل مود بخاطر اینکه دهانه تار کوچکی دارد، می تواند در فواصل بالا سیگنال نوری با پهنای باند بالایی را منتقل کند و dispersion یا پاشندگی کمتری دارد. فیبر نوری مالتی مود در گذشته قیمت بسیار پایین تری از سینگل مود داشته است و معمولاً برای فواصل کوتاه از فیبر مالتی استفاده می شده است. ولی امروزه قیمت فیبر مالتی مود و سینگل مود به هم خیلی نزدیک شده است و بخاطر همین امروزه معمولاً از فیبر سینگل مود در ارتباطات نوری استفاده می شود. طول موج استفاده شده در سیگنال مالتی مود معمولا ۸۵۰ نانومتر است و طول مسافت فیبر نباید از ۱ کیلومتر تجاوز کند

البته فیبر نوری به شکل های مختلف ارائه می شود. بعنوان مثال: کابل فیبر نوری، پچکورد فیبر نوری، پیگتل فیبر، کابل پیگتل، کابل دراپ، بریک اوت Breakout، میکرو فیبر، ADSS، OPGW.

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری یک ترکیب چند لایه است که داخل آن تارهای فیبر نوری قرار دارند و هر کدام از این لایه ها کاربرد مخصوص به خود را دارد. در مرکزیت کابل فیبر نوری یک عنصر استحکام یا عنصر کششی قرار دارد که از جنس پشم شیشه فشرده است. این عنصر فقط از شکسته شدن، یا کشیده شدن تار های فیبر جلوگیری می کند. تارهای فیبر درون لوله های پلاستیکی به نام لوز تیوب هستند. که هر لوز تیوب می تواند ۶ یا ۱۲ تار فیبر نوری را در خود داشته باشد. داخل لوز تیوب از یک نوع ژل چسبناک استفاده می شود تا جلوی خشک شدن و شکنندگی یا حتی ضربه خوردن تارها را بگیرد. این نوع کابل ها را جلی فیلد Jelly Filled می نامند و اگر این ژل موجود نباشد آنرا کابل فیبر خشک می نامند. اگر تعداد لوز تیوب ها ۶ یا ۱۲ نباشد، از تعدادی تیوب پر شده که شبیه لوزتیوب هستند در کنار آنها استفاده می شود تا تعدادشان به ۶ یا ۱۲ برسد. به این تیوب ها فیلر Filler می گویند.

ساختار کابل فیبر نوری

پس فیبر ها در لوز تیوب قرار می گیرند، لوزتیوبها بهمراه تعدادی فیلر و عنصر استحکام همگی دسته شده و در یک لایه به نام بافر قرار می گیرند. این لایه محتویات فیبر را محکم نگه می دارد. روی بافر یک شیلد قرار می گیرد که یک لایه رسانای فلزی بوده و جلوی جوندگی یا ضربه را می گیرد. این لایه همچنین بعنوان صاعقه گیر عمل می کند و موقع مفصل بندی فیبر نوری، همیشه یک سیم کوتاه بعنوان ارت به این لایه متصل شده و به ساختار فلزی مفصل متصل می گردد.

دور شیلد کابل فیبر، یک روکش از جنس پلی اتیلن قرار می گیرد برای استحکام بیشتر و راحت بودن کار کردن موقع کابل کشی فیبر نوری.

لایه بافر لوز تیوب شیلد جکت کابل فیبر نوریزیر شیلد همیشه دو سیم محکم قرار دارند که به آنها Rip Cord گفته می شود. و آنها را برای این می گذارند که با استفاده از ابزار های مفصل بندی و کابل کشی فیبر نوری بتوانید شیلد را از دور طرف پاره کرده و پوسته بیرونی کابل فیبر را به دو قسمت تکه کرده و جدا کنید. بدون استفاده از ریپ کورد هم البته می توان کابل فیبر را جدا کرد که در بخش عملیات اجرایی کابل کشی فیبر نوری توضیح داده خواهد شد.

توجه شود که ساختار لایه های کابل فیبر نوری از یک کابل تا کابل دیگر متفاوت هست و کارخانه های تولید کننده کابل فیبر نوری طبق نیاز متقاضی این ساختار را ایجاد می کنند و حتی می توانند بصورت سفارشی کابل بزنند. حتی بعضی کابل های فیبر نوری هستند که از یک رسانا بعنوان ارت شبکه توزیع برق در آنها استفاده می شود که به این کابل ها OPGW گفته می شود.

سیم وکابل شاذ الکتریک فروشنده  انواع کابل های فشار قوی ، 38 تا66 کیلوولت ، 76 تا132 کیلوولت ، 133 تا230 کیلوولت ، کابلهای فشار متوسط ، کابلهای 3.6تا6 کیلوولت ، کابلهای 6تا10 کیلوولت ، کابلهای 12تا20 کیلوولت ، کابلهای 18تا30 کیلوولت ، کابلهای شیلددار ، کابل شیلددار زمینی ، کابل های فشار ضعیف ، کابلهای زمینی ، کابلهای زیر زمینی ، کابلهای قابل انعطاف ، کابلهای غیر قابل انعطاف ، کابلهای خود نگهدار ، کابلهای کنترل و مخابراتی ، کابل تلفن ، کابل تلفن زمینی ، کابل تلفن هوایی ، کابل تلفن هوایی مهاردار ، کابل تلفن کانالی ، سیم تلفن تابیده دولا ، سیم تلفن تابیده سه لا ، کابلهای تلفن تاسیساتی ، کابل شبکه ، کابل کواکسیال ، کابل کنترل ، کابل مقاوم حرارتی ، کابل خودرویی ، کابل هالوژن فری ، سیم های فشار ضعیف ، سیم مسی افشان با روکش پلاستیک ، سیم مسی تک رشته ای با روکش ترمو پلاستیک ، سیم مسی با روکش نسوز ، هادی ها ، هادی های آلومینیومی تقویت شده ، هادی های تمام آلومینیومی ، هادی های هوایی روکشدار ، بند تخت ، سیم مسی سخت هواییانواع سیم و کابل فشار قوی و فشار ضعیف انواع کابلهای مفتول با هادی مس آلومینیوم  

تماس با سیم وکابل شاذالکتریک

  • ایران ، استان تهران ،لاله زار نو 
  • شماره تماس :
     09120620556
  • 09038888236
  • 66735026
  • 66734960
  • 33964122
بالا