فیبر نوری و انواع آن

fiber opticتقریباً دیگر در هیچ شبکه بزرگی نمی‌توانید بدون استفاده از زیرساختارهای فیبرنوری شبکه را پیاده‌سازی کنید، با گذشت هر سال فیبرهای نوری ثابت می‌کنند که آینده شبکه‌ها در دست آن‌هاست.

شبکه‌های فیبر نوری امروزه در زیرساخت‌های مخابراتی به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند اما هنوز استفاده از آن‌ها در شبکه‌های کوچک چندان مرسوم نیست.

فیبر نوری همان‌طور که از نامش هم پیداست فیبری است که نور را انتقال می‌دهد، این فیبر در واقع همان شیشه است با شفافیت بسیار بالا.

گفته می‌شود اگر از شیشه‌ای که در فیبر نوری استفاده شده است یک دریاچه به عمق ۴۰۰ متر ایجاد کنیم‌، آنقدر شفاف است که انتهای دریاچه به وضوع دیده می‌شود.

فیبر نوری در اصطلاح شبکه‌ای دارای نشتی نیست و شنود کردن اطلاعات از آن به سادگی شنود کابل مسی نیست.

در کابل مسی با قطع و وصل شدن برق، صفر و یک تعریف می‌شود در حالی‌که در فیبر نوری با قطع و وصل شدن نور، صفر و یک تعریف می‌شود که به آن پالس نوری گفته می‌شود.

پچ‌کورد فیبر نوری، کابلی است که دو سر آن به کانکتور فیبر نوری وصل می‌شود. این وسیله برای ایجاد ارتباط بین تجهیزات و قطعات در شبکه فیبر نوری به کار برده شده و به آن پچ‌کیبل نیز گفته می‌شود. انواع متنوعی از پچ‌کورد فیبر نوری با انواع مختلف کانکتورها، مانند LC، FC، SC و غیره وجود دارد.

انواع پچ‌کورد فیبر نوری

انواع مختلفی پچ‌کورد فیبر نوری وجود دارد و می‌توان آن‌ها را به طور عمده توسط انواع کانکتور و کابل تقسیم‌بندی نمود.

پچ کوردهای فیبر نوری با انواع مختلف کانکتورها

پچ‌کوردهای فیبر نوری را می‌توان با انواع کانکتورهای فیبر نوری طبقه‌بندی نمود.

 به عنوان مثال، پچ‌کورد LC به این دلیل که دارای کانکتور LC است به این نام خوانده می‌شود.

به همین ترتیب پچ‌کورد SC، FC و غیره وجود دارد. یک نوع دیگر دسته‌بندی که به نوع صیقل دادن فرول کانکتور شده و به سه نوع پچ‌کورد PC، UPC، APC تقسیم‌بندی می‌شود.

پچ کورد LC

پچ‌کورد LC  : پچ‌کورد LC با کانکتور LC خاتمه می‌یابد.

LC  مخفف کانکتور لوسنت (Lucent) است. کانکتور LC به سبک ساختار فشار و چفت شدن می‌باشد این نوع دارای بدنه پلاستیکی و فرول با اندازه دقیق 1.25mm و با جنس سرامیکی است.

 پچ‌کورد نوری نوع LC یک نوع محبوب پچ‌کورد نوری است که فرم کوچک دارد و باعث کاهش اشغال فضا می‌شود و این نوع به طور گسترده‌ای برای نصب و راه‌اندازی مناطق پرتراکم و کم حجم استفاده می‌شود.

پچ‌کورد LC از یک فرول 1.25 میلی‌متر استفاده می‌کند، که به اندازه نصف پچ‌کورد ST است.

این پچ‌کورد در وضعیت سینگل مود عملکرد بسیار خوب و مصرف بالایی دارد.

پچ‌کورد LC با استانداردهای IEC و Telcordia، ANSI / EIA / TIA مطابقت دارد. کانکتور پچ‌کورد LC هم برای سایز 1.6 mm/2.0mmو هم‌چنین برای سایز 3.0mm استفاده می‌شود.

پچ کورد SC

پچ‌کورد SC  پچ‌کوردی است که با کانکتور SC خاتمه می‌یابد.

کانکتور SC توسط شرکت ژاپنی NTT اختراع شده است SC .مخفف کانکتور مشترک یا کانکتور میدان و یا کانکتور استاندارد است.استفاده از آن‌ها در ارتباطات داده‌ها و مخابرات فیبر نوری بسیار شایع است. این نوع کانکتور از نوع فشار و کشش بوده و می‌تواند برای ۱۰۰۰ چرخه اتصال استفاده شود. پچ‌کورد SC در کانکتور خود دارای قفل می‌باشد و با این حرکت از طریق فرول سرامیکی یک اتصال تراز و دقیق به وجود می‌آورد. پچ‌کورد SC کم هزینه، ساده و هم‌چنین با دوام است که از ویژگی‌های خاص این کانکتور می‌باشد. این نوع ارزان و با صرفه اقتصادی است. پچ‌کورد SC به طور گسترده‌ای در شبکه‌های فیبر نوری استفاده می‌شود و می‌تواند با اکسید زیرکونیوم و قاب پلاستیکی همراه باشد.

پچ کورد FC

پچ‌کورد FC پچ‌کورد فیبر نوری FC دارای کانکتور FC میباشد و نحوه اتصال آن به صورت پیچشی است.

FC مخفف کانکتور ثابت می‌باشد (Fixed Connector) همانند کانکتور FC ،SC نیز توسط کمپانی NTT اختراع شد.

پچ‌کورد FC دارای بدنه فلزی و ساختار پیچشی است. در پچ‌کورد FC فرول و آستر مورد استفاده در کانکتورها همانند کانکتور SC می‌باشد.

پچ‌کورد FC در هر دو حالت سینگل‌مود و مولتی‌مود قابل دسترسی است. این نوع پچ‌کورد در محیط با لرزش بالا می‌تواند به کار برده شود و به صورت پیچشی محکم بسته می‌شود، اما لازم است قبل از سفت و محکم کردن پچ‌کورد آن را به صورت تراز و صحیح وارد نمود.

پچ‌کوردهای فیبر نوری با انواع مختلف کابل نوری

پچ‌کورد می‌تواند با پارامترهای مختلف کابل فیبر نوری تقسیم‌بندی شود.

طبق مواد مصرفی برای کابل به انواع PVC, Riser Plenum, OFNR, OFNP, LSZH و … تقسیم می‌شود.

طبق تعداد Core استفاده شده به دو نوع سیمپلکس و داپلکس تقسیم‌بندی می‌شود.

 سیمپلکس از یک Core فیبر و داپلکس از دو Core فیبرنوری استفاده می‌کند.

طبق نوع Core مصرفی پچ‌کورد به دو نوع مالتی‌مود و سینگل‌مود تقسیم می‌شود.

 پچ‌کورد سینگل مود عموما زرد رنگ می‌باشد با سایز کر فیبر 9/125µm در حالی که مالتی مود نارنجی رنگ با سایز کر فیبر 62.5/125µm می‌باشد.

علاوه بر این پچ‌کورد مالتیمود یک تقسیم‌بندی دیگر دارا می‌باشد که به انواع OM3 و OM4 و …گروه‌بندی می‌شود.

تفاوت فیبرهای نوری Multimode و Single Mode در چیست؟

 

single-mode-and-multi-mode

مهم‌ترین تفاوت بین فیبرهای نوری Multimode و Single Mode اندازه، ظرفیت و هسته مورد استفاده در آن‌ها است.

هسته مورد استفاده در فیبرهای نوری Single Mode اندازه‌ای برابر ۵ میکرومتر دارد و این در حالی است که هسته مورد استفاده در فیبرهای نوری Multimode اندازه‌ای برابر ۵۰ میکرومتر یا حتی بیش‌تر دارد.

با توجه به این‌که فیبرهای نوری Multimode از قطر بیش‌تری برخوردارند، می‌توانند پالس‌ها یا سیگنال‌های بیش‌تری را با پهنای باند بیش‌تر منتقل کنند.

بنابراین برای بدست آوردن سرعت مطلوب، بهتر است از فیبرهای نوری Multimode به جای Single Mode استفاده شود زیرا در حالت استفاده از Single Mode برای بدست آوردن چنین پهنای باندی باید چندین فیبر Single Mode استفاده شود. اما مشکل استفاده از هسته ضخیم‌تر بالا رفتن میزان تضعیف پالس‌های نوری است.

بالا رفتن ضخامت فیبر نوری باعث می‌شود در فواصل طولانی پالس‌های نوری تضعیف شوند و فاصله کم‌تری را طی کنند. به همین دلیل در زیرساخت‌های مخابراتی پیشنهاد می‌شود که برای فواصل طولانی از فیبرهای نوری Single Mode استفاده کنیم تا تضعیف پالس کم‌تری را شاهد باشیم.

هر چند استفاده از فیبرهای نوری Single Mode باعث کاهش پهنای باند در مسیرهای طولانی می‌شود اما از این بهتر است که شما مجبور باشید با هزینه‌های آن‌چنانی در هر فاصله معینی یک دستگاه Repeater برای تقویت سیگنال خود نصب کنید که واقعا هزینه‌های زیرساختی را بالا می‌برد.

led and laser :

تفاوت دیگری که در بین فیبرهای نوری Single Mode و Multimode وجود دارد نوع تجهیزاتی است که برای اتصال آن‌ها استفاده می‌شود.

فیبرهای نوری Single Mode به دلیل داشتن اندازه ظریف هسته به تجهیزات خاصی از قبیل تجهیزات لیزری برای متمرکز کردن نور و تنظیم کردن دقیق آن نیاز دارند. شاید این‌کار برای یک یا دو اتصال در یک سازمان چندان هزینه‌بردار نباشد اما زمانی‌که صحبت از یک شبکه Campus بزرگ می‌شود این تجهیزات به شدت هزینه‌های فیبرکشی شما را افزایش خواهند داد.

اما برخلاف فیبرهای نوری Single Mode همان‌طور که اشاره کردیم فیبرهای نوری Multimode دارای قطر بیش‌تری هستند و همین ضخامت فیبر به‌کار رفته در آن‌ها باعث می‌شود نور بیش‌تری را انتقال دهند و اجازه استفاده از تجهیزات ارزان‌قیمت‌تری برای پیاده‌سازی و تست را می‌دهند، بعضاً از تجهیزات LED به جای تجهیزات لیزری در این نوع فیبرها می‌توان استفاده کرد.

اگر هزینه‌‌‌‌های معقولی در پیاده‌سازی فیبرهای نوری در نظر گرفته شود طبیعتاً به سرعت این نوع رسانه‌های ارتباطی جای کابل‌های مسیر را خواهند گرفت. به‌صورت کلی استفاده از فیبرهای Single Mode بیش‌تر در تجهیزات زیرساخت مخابراتی استفاده می‌شود حال آن‌که استفاده از Multimodeها بیش‌تر در شبکه‌های داخلی و Campusها رواج دارد

 انواع کابل‌های فیبر نوری و تفاوت‌های آن‌ها با یکدیگر

کابل‌های فیبر نوری مطابق با استاندارد به دو دسته تک‌حالته (Single mode) و چندحالته (Multi mode) تقسیم بندی می‌شوند. 
دسته اول کابل‌هایی هستند که نور را بصورت مستقیم و بدون شکست عبور می‌دهند. منبع نوری این دسته از کابل‌ها لیزر می‌باشد و شدت نور بالایی دارند. همچنین قطر هسته این کابل‌ها بسیار کم و برابر 9 میکرومتر (µm) است. 
دسته دوم کابل‌های فیبر نوری چند حالته (Multi mode) هستند که قطر هسته آنها در مقایسه با کابل‌های فیبر نوری تک حالته بسیار بزرگتر و برابر با 50 یا 62.5 (الي ١٠٠) میکرو متر هستند. منبع نوری این کابل‌ها LED ها هستند و نور را در پرتوهای متعدد با طول موج‌های مختلفی منتشر می‌کنند که این پرتوها بسته به نوع کابل، شکل انتشارهای مختلفی را در طول کابل دارند. 
در شکل‌های زیر نحوه شکستن نور در کابل‌های Multi mode و Single mode و قطر هسته آن‌‌ها را مشاهده می‌کنید:

fo1

fo2

 کابل‌هایSingle mode  به دو دسته OS1 و OS2 تقسیم می‌شوند. که تفاوت آن‌ها در طول موج و نحوه انتشار نور در هسته می‌باشد.

کابل‌هایMulti mode به چهار دسته OM1، OM2، OM3، OM4 تقسیم می‌شوند. در کابل‌های نوع OM1,OM2 نور با برخورد به دیواره clad شکسته می‌شود و طول کابل را طی می‌کند که به تکنولوژی ساخت هسته این کابل‌ها step-index گفته می‌شود
اما، در کابل‌های نوع OM3,OM4 هسته کابل با تکنولوژی Graded-index تولید می‌شود که باعث می‌گردد نور پس از چندین بار شکست، هنگامی که به پوشش clad کابل برخورد کرد، با ضریب شکست و انحراف بسیار کمی در طی طول کابل منتشر شود. به این تکنولوژی که کابل‌های OM3,OM4 با آن ساخته می‌شوند، تکنولوژی فیبرهای متحد المرکز نیز گفته می‌شود.

fo3

پوشش‌ها و خصوصیات کابل‌های فیبر نوری
در بخش قبلی به انواع دسته بندی کابل‌های فیبر نوری بر اساس قطر ‌هسته و تکنولوژی ساخت آن پرداختیم. 
در این قسمت قصد داریم تا شما را با انواع پوشش‌های کابل فیبر نوری و خصوصیات آنها آشنا کنیم.
مکانیزم بافرینگ: کابل‌های فيبر نوری از لحاظ نحوه قرار گرفتن تارها، خصوصیات کابل و پوشش آنها ، در سه دسته عمده تقسيم بندی می‌شوند:
• (Indoor (Tight Buffer
• (Outdoor( Loose tube
• Indoor & Outdoor

fo4

(Indoor (Tight Buffer: این دسته کابل‌هایی هستند که جهت کاربردهای داخل ساختمان (Indoor) مورد استفاده قرار می‌گیرند. پوشش درون این کابل‌ها ،Tight Buffer است که رشته نخ‌هایی هستند که به دور کابل پیچیده شده‌اند که قطر این روکش 900 میکرومتر است و به طور مستقیم روی فیبر قرار می‌گیرد و از ضربه‌های کوچک به فیبر جلوگیری می‌کند. این پوشش موجب منعطف‌تر شدن کابل می‌شود و استفاده از آن را برای کاربردهای متنوع آسان‌تر می‌کند.
بعضی کاربردهای فیبرنوری با مکانیزم Tight Buffer عبارتند از:
• بک بن داخل ساختمان (اصطلاحاً کابل‌کشی ستون فقرات یا عمودی است)
• کابل‌کشی افقی
• پچ کوردها و کابل‌های تجهیزات

fo5

سه نوع کابل Tight-Buffer وجود دارد که عبارتند از:
Breakout: در این کابل ها، برای هر فیبرنوری با مکانیزم بافرینگ سخت، یک پوشش جداگانه وجود دارد.
Mini-Breakout: در این کابل ها، یک پوشش واحد کل فیبرنوری را حفاظت می‌کند.
Zip Cord: که برای ساختن پچ کورد از آن استفاده می‌شود.

fo6

fo7

(Outdoor (Loose tube: پوشش این دسته از کابل‌ها Loose tube است و بیشتر در بیرون ساختمان‌ها و فضاهای باز بکار می‌روند. در روش Loose-Tube تارهای فيبر نوری در يک تيوب پلاستيکی به‌نحوی قرار می‌گيرند که آزادانه امکان حرکت داشته باشند. فضای آزاد درون تيوب برای جلوگيری از نفوذ رطوبت با يک نوع ژل تیروکسن پر می‌شود. در کابلهای Loose-Tube به دليل آن‌که تارهای فيبر در داخل تيوب شناور هستند، نيروهای مکانيکی بيرونی تأثير کمی روی تارهای فيبر درون تيوب می‌گذارند. به همين دليل اين کابل‌ها معمولاً در برابر فشارهای بيرونی مقاومتر هستند و می‌توانند در مکانهایی که کابلها تحت فشار هستند به‌کار برده شوند. همچنین جهت کاربردهای بیرون ساختمان (Outdoor) استفاده می‌گردد.

دو نوع کابل Loose Tube وجود دارد که عبارتند از:
Central-Tube: این کابل ها، به منظور Backbone خارجی کاربرد دارد. و نصب این نوع از کابل ها در داکت، تونل، تیوپ و شیارها آسان و سهل است. دارای یک لوله تو خالی است که فیبرهای نوری درون آن‌ها قرار دارد و اطراف آن با ژل تروکسین پر شده‌اند.
Stranded-Tube: این کابل ها، به منظور Backbone خارجی کاربرد دارد. و نصب این نوع از کابل ها در داکت، تونل، تیوپ و شیارها آسان و سهل است و دارای چندین لوله تو خالی هستند که فیبرهای نوری درون آن‌ها قرار دارند و اطراف آن با ژل تروکسین پر شده‌اند. این کابل‌ها همچنین دارای عایق مقاومت مرکزی هستند که از Kink یا خم شدن زیاد جلوگیری می کند.
شکل پایین سمت راست نشان‌دهنده یک کابل Central Loose Tube و شکل سمت چپ نشان‌دهنده یک کابل Stranded Loose Tube است:

fo8

 Indoor & Outdoor: این دسته کابل‌هایی هستند که هم در داخل و هم در خارج ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی از ویژگی‌های هر دو نوع کابل‌های Indoor و Outdoor را دارند. 

این کابل‌ها ویژگی‌هایی از هر دو نوع کابل Loose-Tube و Tight-Buffer را دارند که بسته به اینکه به کدامیک از ویژگی‌های این دو کابل نزدیک‌ترهستند دارای انواع متفاوت زیر می‌باشند:

Steel Wire Armored: این کابل ها، برای داکت ها، تونل‌ها یا شیارها مناسب هستندو مستقیماً به صورت دفنی کاربرد دارند.
Mini-Breakout: این کابل ها، به منظور Backbone ساختمانی و خارجی (رایزر) و کابل کشی افقی کاربرد دارد. و نصب این نوع از کابل‌ها در داکت، تونل و شیارها آسان و سهل است و به صورت دفنی کاربرد ندارد.
Anti-Rodent: این کابل ها، به منظور Backbone ساختمانی و خارجی (رایزر) و کابل کشی افقی کاربرد دارد. و نصب این نوع از کابل‌ها در داکت، تونل و شیارها آسان و سهل است و به صورت دفنی کاربرد ندارد.

..

shaz (32)
تعداد:
موجودیت کالا: موجود نیست.

تعداد:
shaz54566
تعداد:
موجودیت کالا: موجود نیست.

كابل هاي ابزار دقيق جهت انتقال اطلاعات مناسب بوده و مي توانند در اتاق هاي كنترل دستگاه هاي صنعتي و پست هاي برق به كار روند. حفاظ الكترواستاتيكي مي تواند مدارها را در برابر تداخل الكتريكي محافظت كند. استفاده از ساختار كابل هاي زوجي باعث كاهش همشنوايي مي شود. اين كابل ها براي ارتباط مستقيم با منابعي مانند برق شهر كه امپدانس پايين دارند مناسب نيستند.

تعداد:
shaz1345
تعداد:
موجودیت کالا: موجود نیست.

تعداد:
shaz62778
تعداد:
موجودیت کالا: موجود نیست.

تعداد:
shaz849030
تعداد:
موجودیت کالا: موجود نیست.
تعداد:
76557
تعداد:
موجودیت کالا: موجود نیست.
تعداد:
تعداد:
موجودیت کالا: موجود نیست.
تعداد:
تعداد:
موجودیت کالا: موجود نیست.
تعداد:
shaz (36)
تعداد:
موجودیت کالا: موجود نیست.
تعداد:
shaaz567
تعداد:
موجودیت کالا: موجود نیست.
تعداد:

سیم وکابل شاذ الکتریک فروشنده  انواع کابل های فشار قوی ، 38 تا66 کیلوولت ، 76 تا132 کیلوولت ، 133 تا230 کیلوولت ، کابلهای فشار متوسط ، کابلهای 3.6تا6 کیلوولت ، کابلهای 6تا10 کیلوولت ، کابلهای 12تا20 کیلوولت ، کابلهای 18تا30 کیلوولت ، کابلهای شیلددار ، کابل شیلددار زمینی ، کابل های فشار ضعیف ، کابلهای زمینی ، کابلهای زیر زمینی ، کابلهای قابل انعطاف ، کابلهای غیر قابل انعطاف ، کابلهای خود نگهدار ، کابلهای کنترل و مخابراتی ، کابل تلفن ، کابل تلفن زمینی ، کابل تلفن هوایی ، کابل تلفن هوایی مهاردار ، کابل تلفن کانالی ، سیم تلفن تابیده دولا ، سیم تلفن تابیده سه لا ، کابلهای تلفن تاسیساتی ، کابل شبکه ، کابل کواکسیال ، کابل کنترل ، کابل مقاوم حرارتی ، کابل خودرویی ، کابل هالوژن فری ، سیم های فشار ضعیف ، سیم مسی افشان با روکش پلاستیک ، سیم مسی تک رشته ای با روکش ترمو پلاستیک ، سیم مسی با روکش نسوز ، هادی ها ، هادی های آلومینیومی تقویت شده ، هادی های تمام آلومینیومی ، هادی های هوایی روکشدار ، بند تخت ، سیم مسی سخت هواییانواع سیم و کابل فشار قوی و فشار ضعیف انواع کابلهای مفتول با هادی مس آلومینیوم  

تماس با سیم وکابل شاذالکتریک

  • ایران ، استان تهران ،لاله زار نو 
  • شماره تماس :
     09120620556
  • 09038888236
  • 66735026
  • 66734960
  • 33964122
بالا