تصاویر سیم وکابل آلومینیوم

کابل ترکیبی


کابل 2.5c2v ترکیبیکابل کواکسیال مغز مس شیلد مس+دو رشته کابل برقکابل هم‌محور یا کابل کواکسال (به انگلیسی : Coaxial cable)، کابلی  است که یک رسانای داخلی دارد که توسط یکعایق  منعطف محصور شده‌است، که روی این لایهٔ منعطف نیز توسط یک رسانای نازک برای انعطاف کابل، به هم بافته شده‌است. همهٔ این اجزا، در داخل عایق دیگری جاسازی شده‌اند.آشنایی با کابل کواکسیال : بررسی، مزایا و معایبcoaxial-rg-59-doorbin.infoکابل کواکسال یا در لفظ رایج کواکسیال (Coaxial cable)، در فارسی «کابل هم محور» نامیده می شود.این نوع کابل از سال 1936 برای انتقال اطلاعات به کار گرفته شد. کابل کواکسال یک رسانای داخلی (معمولا از جنس مس) دارد که توسط یک عایق منعطف پلاستیکی محصور شده‌اند. روی این لایه نیز توسط یک رسانای نازک (از جنس آلومینیوم یا مس) برای انعطاف کابل، به هم بافته شده‌است. همه این اجزا، در داخل عایق دیگری جاسازی شده‌اند.این کابل‌ها دارای «امپدانس» مخصوص به خود هستند. (مقدار مقاومت یک مدار در برابر جریان الکتریکی را امپدانس می گویند).کابلهای کواکسال بر اساس مقدار مقاومت در برابر جریان، دسته بندی می شوند. بعنوان مثال کابل 50 اهم یا 75 اهم.کابل مورد استفاده در سیستم های مداربسته آنالوگ، آنتن های دیجیتال خانگی و تلویزیون‌ها از نوع کواکسال 75 اهم است.امپدانس بیشتر از 75 اهم، تصویر را اشباع و کمتر از آن تصویر را تار می کند. اگر به بدنه کابل دقت کرده باشید، امپدانس و برخی اصطلاحات دیگر روی آن حک شده‌است.یکی از محسنات این کابل این است که هیچ نویزی وارد آن نمی شود. یعنی موج انتقالی کاملا محافظت شده است.انواع مختلفی کابل کواکسال وجود دارد که RG معروفترین آن هاست. در بین RG ها هم «RG59» معروف تر است و خصوصا در سیستم های مداربسته آنالوگ بیشترین کاربرد را دارد.از کانکتورهای (فیش BNC )برای اتصال کابل های کواکسال استفاده می شود.BNC هم مانند کابل، در دو نوع 50 و 75 اهم تولید می شود.BNC_50_75_Ohm-doorbin.infoBNC های مورد استفاده در سیستم مداربسته از نوع 75 اهم و به 3 شکل لحیمی،پیچی و پرسی عرضه می شود.انتخاب کابل کواکسیال و BNC مرغوب و دقت در اتصال BNC به کابل یکی از مهمترین بخش های کار است که کمتر رعایت می شود. بیشتر نویزی که در تصویر دوربین های آنالوگ مشاهده می شود به جهت همین موضوع است.مزایای کابل های کواکسیال_  پهنای باند نسبتا وسیع مورد نیاز اکثر سرویس های مخابراتی و انتقال مناسب تصویر_  ظرفیت بالای انتقال ، حداکثر پهنای باند 300 مگاهرتز_  دوام و پایداری خوب_  پایین بودن مخارج نگهداریمعایب_  مخارج بالای نصب_  نصب مشکل تر نسبت به کابل های دیگر_  افت سیگنال در فواصل زیاد_  نیاز به استفاده از عناصر خاص برای انشعابات

طریقه انتخاب کابل

زير توجه نمود :زير توجه نمود :1-    جريان مصرفي تحت هيچ شرايطي نبايستي از جريان مجاز كابل بيشتر شود.2-    از آنجا كه تعويض كابل غالباً با هزينه سنگين همراه است، لذا افزايش جريان ناشي از طرح توسعه آينده در نظر گرفته شود.3-    افت ولتاژ كابل از حد مجاز زيادتر نگردد.4-    سطح مقطع كابل (و در نتيجه قيمت آن) با توجه به تلفات الكتريكي، تا حد ممكن مقرون به صرفه باشد.5-    انتخاب كابل با پوشش مناسب، با توجه به شرايط محيط ( هواي آزاد، زير خاك، حرارت و برودت و غيره ) صورت پذيرد. 
محاسبه جريان مصرفيبا استفاده از روابط زير مي توان جريان مصرفي را در يك شبكه تعيين نمود :
در شبكه تكفاز    
                            
در شبكه سه فاز  


                                   
I = جريان مصرفي به آمپرV = ولتاژ به ولتP = توان مصرفي به واتPF = ضريب توان يا      Cosمثال 1- يك موتور الكتريكي سه فاز داراي مشخصات زير است :
ولت                     V=380 توان (وات)                 P=18.4 kW0.85                        Cos جريان مصرفي موتور را محاسبه نمائيد.
وات   P = 18.4 X 1000 =  18400          
                             آمپر    
محاسبه جريان مجاز كابل
جهت جلوگيري از آسيب رسيدن به كابل، بايستي گرماي ناشي از عبور جريان در كابل، با محيط اطراف مبادله گردد. سرعت تبادل حرارت به عواملي از قبيل درجه حرارت محيط، نحوه قرار گرفتن دو يا چند كابل در مجاورت يكديگر و غيره، بستگي دارد. بديهي است كه نصب كابل در فضاي كوچك و بسته اي مانند كانال و لوله ها باعث كندي تبادل حرارت با محيط اطراف مي گردد. بنابراين تحت چنين شرايطي بايد كابلي با جريان مجاز بيشتر از جريان مصرفي مورد نياز انتخاب نمود. بعبارت ديگر براي تبديل جريان مصرفي به جريان مجاز كابل، بايد از ضرائب معيني، بنام ضرايب تصحيح جريان كه در جداول 1، 2 و 3 داده شده، طبق رابطه مقابل استفاده نمود :           
Ic = جريان مجاز كابل               I = جريان مصرفي          F = حاصلضرب ضرايب تصحيح
مثال 2- مي خواهيم دو موتور با مشخصات مثال 1 را در نزديكي تابلوي توزيع برق نصب كنيم. چنانچه كابل كشي در زير خاك و در مجاور 

عایق های گازی در سیم وکابل

عایق های گازی در سیم وکابل عایق های گازی در سیم وکابل هوا، ازت، هلیوم، اکسیژن، هیدروژن، متان کر گازکربنیک، سولفورهگزا فلوریدا از جمله گازهای عایق و همچنین خنک کننده ای هستند که در صنایع برق مورد استفاده قرار می گیرند. بهترین گاز برای پر کردن کابل های فشار قوی، گاز ازت تحت فشار است. اگر ورقه ای از گاز ازت روی روغن وارد شود باعث جلوگیری از کهنگی و خراب شدن آن می شود و خواص الکتریکی روغن را پایدار نگه می دارد.هوا نیز از عایق های مهم فشار قوی بوده و قیمت تهیه آن هم هزینه ای در بر ندارد. ضریب عایقی هوا عملا برابر واحد و مقاومت مخصوص آن 1015*5 اهم سانتیمتر است. استقامت الکتریکی هوای بین دو صفحه بفاصله یک سانتیمتر در حدود 30 الی 32 کیلوولت بر سانتیمتر است.ئیدورژن سبک ترین گاز است و استقامت الکتریکی آن نیز از همه گازها کمتر است. گاز هیدورژن در مقایسه با هوا در اختلاف سطح کمتری یونیزه می شود. لیکن بر خلاف هوا باعث اکسیداسیون و زنگ زدگی اجسام نمی شود و تولید اوزن نیز نمی کند و بدون وجود هوا قابل سوختن نیست.هگزا فلورید سولفور SF6 از گازهای ارزان و عایق خوبی است که قابل سوختن واحتراق نبوده و مورد استعمال زیادی در فشار قوی دارد. استقات الکتریکی SF6 تحت فشار یک اتمسفر و برابر هوا بوده و هر چه فشار آن نیز بیشتر شود خواص الکتریکی آن بهتر می شود.عایق های مصنوعیعایق های مصنوعی یا پلی پلاست ها از ترکیبات مواد آلی که دارای ملکول زیاد هستند تشکیل می یابند و به سه روش تهیه می شوند.روش اول – پلیمریزاسیونروش دوم – پل کندنزاسیونروش سوم – پلی آدیسیوناز معریوف ترین محصولات عایقی  روش های برق که در صنعت برق برای کابل ها مورد استعمال قرار میگیرند به شناسائی مختصری اکتفا می شود1- PVC پلی وینیل کلرید:از معروفترین مواد علایق پلاستیکی برای کابل ها ماده pvc می باشد که از مواد اولیه آهک، کبرن ، اسید کلریدریک، کاربید و استیلن تشکیل یافته است و با روش پلی مریزاسیون بصورت پورد خالص بدست می آید و خواص الکتریکی فوق العاده عالی دارد که در کابل های فشار قوی مورد استفاده قرار می گیرد.این ماده نسبت به لاستیک مزایای بیشرتین دارد و برای روغن های معدنی و سوخت های مایع و امثال آن حساس نیست و بر اثر مقاومت زیادی که در برابر مواد شیمیائی دارد وسیله حفاظتی بسیار خوبی در برابر زنگ زدگی بشمار می رود. PVC جز پلاستیک حرارتی است. این ماده بازیاد شدن درجه حرارت، نرمتر و با کم شدن آن سفت تر می شود. این عایق غیر قابل اشتعال است. آب و اسیدهای رقیق و بازها روی آن اثر نمی کنند، لذا برای مصرف در کارخانجات شیمیائی نیز مناسب هستند. در سیم کشی لامپ های نئون و مشابه آن و اشعه ماورا بنفش و نور آفتاب حساس نیست. ارزش عایق بودن.

کابل ارت چیست

. ارت (earth) به معناي زمين مي باشد که در صنعت برق به آن سيستم اتصال زمين مي گويند.در مهندسی برق، واژه Sālur یا ارت با توجه به کاربردهای آن دارای معانی متفاوتی است. زمین در یک مدار الکتریکی می‌تواند نقش یک نقطه مبدا را داشته باشد که بر طبق آن بقیه ولتاژهای الکتریکی را اندازه‌گیری می‌کنند. واژه زمین همچنین به مسیری کلی برای بازگشت جریان به منبع نیز اطلاق می‌شود. این واژه در مورد یک اتصال مستقیم به زمین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک مدار الکتریکی ممکن است به دلایل مختلفی به زمین متصل شده باشد. در مدارهای قدرت این اتصال‌ها معمولاً برای بالا بردن ایمنی و محافظت افراد یا دستگاه‌ها از تاثیرات معیوب بودن عایقکاری هادی‌ها ایجاد می‌شود. اتصال به زمین در مدارهای قدرت از آسیب دیدن عایق‌های مدار در اثر افزایش ولتاژ بین زمین و مدار جلوگیری کرده و این ولتاژ را در یک حد معین محدود می‌کند. یک زمین الکتریکی باید از ظرفیت انتقال جریان مناسبی برخوردار باشد تا بتوان از آن به عنوان مبدا صفر ولتاژ استفاده کرد. شبکه زمین یا همان سیم سوم برای محافظت از ما در برابر برق گرفتگی و در برخی مواقع آتش سوزی تعبیه استفاده می گردد تا اگر به هر دلیلی جریان الکتریکی به بدنه دستگاه اتصال پیدا کند و به بدنه دست بزنیم دچار برق گرفتگی نشویم. این سیم برای هدایت جریان اضافه یا ناخواسته استفاده می شود تا در صورت اتصالی ، جریان الکتریکی از طریق این شبکه به سمت زمین هدایت شود نه از طریق بدن ما. اما این مسئله در ایران تاکنون جدی گرفته نشده است و استفاده از آن اجباری نیست. اجباری نبودن استفاده از شبکه زمین در ساختمان ها باعث شده است که در اکثر موارد ساختمان ها بدون این تجهیز مهم حفاظتی ساخته شود و سازندگان نیز به خاطر عدم اجباری بودن آن و کسب سود بیشتر از استفاده آن سرباز زده که سالیانه جان تعداد زیادی از هم وطنانمان را به خطر انداخته است.سیم سوم که برای شبکه زمین یا ارت در نظر گرفته شده است در کارکرد الکتریکی تجهیزات تاثیری ندارد و برای حفاظت مورد استفاده قرار می گیرد. در ایران وقتی وسایل برقی و تجهیزات خارجی خریداری می شود همگی دارای سه شاخه بوده که به دلیل عدم وجود سیم ارت در واحدهای مسکونی با تبدیل سه شاخه به دو شاخه عملا شبکه حفاظتی زمین را خارج کرده و بدون این حفاظت مهم از تجهیزات استفاده می کنند.غلامرضا خوش خلق معاون هماهنگي توزيع توانير با اشاره به اهمیت استفاده از سیستم ارت در ساختمانها گفت: در آینده ای نزدیک به واحدهای مسکونی فاقد شبكه زمين (ارت) انشعاب برق واگذار نمی شود و یکی از شروط واگذاری انشعاب برق استفاده از شبكه زمين (ارت) طبق استانداردهای تعریف شده

درباره شاذالکتریک

 

 شاذ الکتریک فروشنده انواع سیم وکابل ، شامل کابل های فشار قوی ، 38 تا66 کیلوولت ، 76 تا132 کیلوولت ، 133 تا230 کیلوولت ، کابلهای فشار متوسط ، کابلهای 3.6تا6 کیلوولت ، کابلهای 6تا10 کیلوولت ، کابلهای 12تا20 کیلوولت ، کابلهای 18تا30 کیلوولت ، کابلهای شیلددار ، کابل شیلددار زمینی ، کابل شیلددار زیر زمینی ، کابل های فشار ضعیف ، کابلهای زمینی ، کابلهای زیر زمینی ، کابلهای قابل انعطاف ،..

آخرین خبرها

ارسال سریع بار

موقعیت شاذالکتریک

لاله زارنو شماره ۶۳۵

۳۳۹۶۴‍۱۲۰

۳۳۹۶۴۱۲۲

۶۶۷۳۴۹۶۰

۶۶۷۳۵۰۲۶