کابل مفتولی برق

یکی از مهم ترین کاربردهای کابل های مفتول استفاده از آن برای انتقال جریان برق است. از کابل مفتولی برق NYY که به اختصار کابل برق هم می گوییم برای اتصال دو یا چند وسیله و انتقال سیگنال های الکتریکی بین آنها استفاده می شود.

کابل های مفتول برق NYY از خود یک میدان الکترو مغناطیسی تابش می کنند ، تابش این میدان بر روی سایر کابل هایی که اطراف سیم NYY باشند تاثیر منفی گذاشته و در نحوه انتقال سیگنال و کار آنها تداخل ایجاد می کند .

به همین منظور و برای جلوگیری از تابش میدان الکترو مغناطیسی کابل NYY از چندین راه مختلف استفاده می کنند . اولین روش استفاده از کابل برای مسیرهای کوتاه و کم بوده که متاسفانه نمی توان آن را در هر شرایطی به کار برد . 

در روش دوم که بهترین روش جایگزین هم هست  و به آن روش طراحی محافظ می گویند، کابل های مفتول NYY را شیلد دار کرده و با اطمینان خاطر در هر طول مسیری از آن استفاده می کنند . در رابطه با روش های ساخت کابل مفتول شیلددار نگاهی به مقاله این کابل بیندازید. 

روش دیگر استفاده از هندسه کواکسیال در طراحی کابل NYY است .استفاده از این روش برای کاهش اثرات میدان مغناطیسی در فرکانس های پایین است . روش آخر هم استفاده از دو سیم با طول متناوب برای جلوگیری از تابش میدان مغناطیسی در کابل مفتول برق است . 

داشتن طول متناوب برای دو سیم مفتول باعث ایجاد ولتاژ متضاد در طول کابل و از بین رفتن اثر میدان مغناطیسی موجود می شود . هر کدام از روش های گفته شده مزایا و معایب خاص خود را دارد و با توجه به نوع کاربرد کابل مفتول NYY می توان آنها را به کار برد .

.

کابل مفتول مسی

هادی کابل های نصب ثابت NYY طبق استانداردهای ملی یا باید در گروه ۱ (هادی تک مفتولی) یا گروه ۲ ( هادی نیمه افشان) قرار گیرد. کابل نیمه افشان مسی بر اساس ولتاژ نامی خود به دو دسته تقسیم می شود:

  • سیم مفتولی نیمه افشان با ولتاژ اسمی ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت
  • سیم مفتول نیمه افشان با ولتاژ اسمی ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت

تفاوت های زیادی بین سیم مفتول و افشان وجود دارد. از جمله:

۱- میزان انعطاف پذیری که در کابل افشان بیشتر از کابل خشک است و باعث استفاده بیشتر کابل های افشان در مواردی مانند پریزهای برق صنعتی که کابل به صورت مکرر پیچیده می شود خواهد بود. 

۲- اختلاف مقاومت اهمی که در کابل مفتولی بیشتر از کابل افشان است. دلیل آن هم پیچش بیشتر تارهای کابل افشان به نسبت کابل مفتولی است. مثلا هادی مفتولی با سطح مقطع ۶ میلی متر در دمای ۲۰ درجه مقاومت ۳٫۰۸ اهم دارد اما این مقدار در کابل مفتول به عدد ۳٫۳ می رسد.

۳- کابل مفتولی در برابر خوردگی و ساییدگی مقاومت بیشتری دارد.

۴- احتمال اتصالی کمتر در سیم مفتولی به دلیل یکپارچگی ساختار هادی

۵- خاصیت شکنندگی که در سیم خشک بیشتر از سیم افشان است.

اگر مایل هستید تا سایر تفاوت های کابل افشان و مفتول را بدانید ، در مشخصات کابل های افشان این نکات را مشاهده کنید . 

اگر چه برای ساخت کابل های مفتول NYY و رنگ های استفاده شده در روکش آنها استانداردهای خاصی وجود دارد اما به صورت کلی رنگ بندی این محصولات بر اساس خواسته مشتری قابل تنظیم است. گروه سیم و کابل پارسا با سالها تلاش و تجربه در این زمینه به عنوان یکی از نوآوران این عرصه در خدمت شماست.

کابل مفتولی تک رشته

دسته ای از کابل های مفتول به کابل های تک رشته معروفند؛ از این کابل برای توزیع برق در ولتاژ های کم و به صورت نصب ثابت در زیر زمین ، تاسیسات ساختمان ، داخل آب و سایر محیط هایی که امکان صدمه و ضربات فیزیکی وجود دارد می توان استفاده کرد . 

اگر بخواهیم قیمت کابل های تک رشته مفتول را با کابل های چند رشته آن مقایسه کنیم ، مسلما قیمت کابل های تک رشته کمتر خواهد بود . دلیل آن هم استفاده کمتر از هادی مس یا آلومینیوم و پردازش کمتر کابل است .

تنها نکته منفی که در مورد کابل های نیمه افشان تک رشته NYY وجود دارد انعطاف پذیری بسیار پایین آنهاست . پیامد این عیب افزایش احتمال خستگی کابل به مرور زمان و عدم استفاده از آن در کارهایی که به قدرت خمش بالا نیاز دارد شده است . 

به صورت کلی تفاوت های عمده میان کابل مفتول تک رشته و چند رشته را می توان به این صورت برشمرد :

  • هزینه بیشتر کابل چند رشته در مقابل کابل های تک رشته
  • انعطاف پذیری بیشتر کابل چند رشته
  • سطح مقطع کابل های چند رشته به نسبت کابل های تک رشته بیشتر است و رابطه عکسی با میزان مقاومت کابل ایجاد می کند.

کابل مفتولی 6*2

کابل مفتولی ۲*۶ در دسته کابل های سبک قرار می گیرد. این کابل دارای ۲ رشته که سطح مقطع هر کدام ۶ میلی متر است می باشد. از این کابل برای کابل کشی داخل و خارج ساختمان به صورت توکار یا روکار می توان استفاده کرد.

کابل مفتول ۲*۶ برای کابل کشی های صنعتی هم قابلیت استفاده را دارد. از این کابل برای محیط های خشک و مرطوب به راحتی می توان استفاده کرد. البته باید توجه کنید کابل NYY در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد و همچنین استفاده کابل بدون روکش و کاربرد مستقیم زیر بتن هم تحت هیچ شرایطی پیشنهاد نمی شود.

روکش کابل مفتولی ۲*۶ از PVC نوع C است و ولتاژ اسمی ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت را دارد. بر طبق استانداردهای موجود، برای جلوگیری از افت ولتاژ، هر چه مسافت افزایش می یابد باید جریان کمتری از کابل عبور داده شود.

از کابل نیمه افشان برای سیم کشی در تابلوها و توزیع کننده های برق و به صورت کلی در لوله های خرطومی و زیر گچ استفاده می شود. قطر هادی های نیمه افشان مفتول بین ۱٫۰۴ تا ۲٫۸۵ است و این کابل ها در کلاس گروه ۵ قرار می گیرند.